Kilka słów o pasjansie

 

Pasjans jest jedną z najpopularniejszych gier. Zna ją cały świat, w tym również Polska. Co warto wiedzieć o solitaire? Skąd się wziął pasjans? Gdzie możemy grać? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Trochę historii pasjansa

Pasjans jest grą karcianą przeznaczoną dla jednego gracza. Jej początek przypada na około XVII wiek, a za jej prekursorów uważa się Francuzów. Nawet nazwa pasjans wywodzi się od francuskiego patience, oznaczającego cierpliwość. Każdy, kto miał styczność z tą grą, przyzna, że nazwa została idealnie dobrana, ponieważ układanie kart faktycznie wymaga od graczy cierpliwości oraz dużego zaangażowania. Jednak początkowo pasjans nie był typowo grą karcianą, talii kart używano do wróżenia.

Za pomocą układu kart pasjansa przewidywano i interpretowano przyszłość. Jednak bardzo szybko dostrzeżona zupełnie coś innego w solitaire. Przewidywanie układu kart oraz kombinowanie, by ułożyć pasjansa, zaczęło dostarczać dużo dobrej zabawy. Tak zaczęto odchodzić od wróżenia, a pasjans – http://www.click2edu.pl/pasjans-pajak/ stał się grą zapewniającą rozrywkę.

Wprowadzenie do gry

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, solitaire jest grą karcianą, więc rozgrywka odbywa się z wykorzystaniem talii kart. Zwykle do układania pasjansów wykorzystuje się talię złożoną z 52 kart. Wyjątek od reguły stanowi pasjans pajak, gdyż w tym przypadku do gry potrzeba 104 kart, czyli dwóch standardowych talii.

Karty rozkłada się w 7 kolumnach, wierzchnia karta każdej kolumny jest odkryta, inne karty są zakryte. Pozostaje jeszcze 24 karty, które znajdują się obok kolumny i to jest tzw. stos rezerwowy. Nad rozdanymi kartami znajdują się jeszcze cztery pola bazowe, które należy odpowiednio wypełnić kartami tego samego koloru i na tym właśnie polega nasze zadanie.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie każda rozgrywka kończy się sukcesem. Nawet najlepszy strateg nie jest w stanie przewidzieć ułożenia kart i to jest chyba najciekawsze w tej grze, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądać koniec rozgrywki i kiedy on nastąpi.

Rodzaje pasjansa

W miarę upływu lat pasjans z oryginalnej wersji doczekał się wielu odmian. Warianty te zostały wprowadzone po to, by urozmaicić jakoś rozgrywkę i zapewnić miłośnikom pasjansa jeszcze więcej okazji do zabawy. Wśród najpopularniejszych odmian pasjansa wymienia się pasjans pajak, grę, w której celem jest ułożenie wszystkich kart w ośmiu kolumnach w kolejności od króla do asa. Gdy skompletujemy całą kolumnę, zawierającą karty tego samego koloru, zostaje ona automatycznie zdjęta ze stołu.

Innym, również popularnym rodzajem tej karcianki jest pasjans freecell. W tym przypadku gra wymaga od nas strategicznego myślenia. Naszym zadanie w pasjans freecell jest przenieść wszystkie karty biorące udział w rozgrywce na cztery pola bazowe oznaczone symbolami karo, kier, pik i trefl. Ułożenie jednak nie może być przypadkowe, na pola bazowe mogą trafić tylko karty zgodne z kolorami tych pól i należy je układać rosnąco od asów do królów.

Na tym jednak nie koniec, bo wart uwagi jest również pasjans klondike, jak również pasjans piramida.

Gdzie możemy pograć?

Istnieje wiele sposobów na to, by pograć w pasjans pajak, czy inny rodzaj pasjansa. Możemy wykorzystać do tego zwykłą talię kart, ale takie sposób grania polecany jest tylko doświadczonym graczom. Nie znając zasad, ciężko jest stworzyć podstawowe układ kart, a co dopiero z poprawnym układaniem pasjansa.

Dlatego zdecydowanie lepiej pomyśleć o innych sposobach gry. Całe szczęście do swoich usług mamy również wiele aplikacji oraz programów, które możemy pobrać na komputer lub urządzenie mobilne. Jednak na tle wszystkim możliwości grania wyróżnia się rozrywka online. Decydując się pasjansa w sieci, nie potrzebujemy żadnych programów, więc nie będziemy też obciążać pamięci swojego urządzenia.

Jedyne czego potrzebujemy, to stałego połączenia z Internetem. Na stronie www.click2edu.pl czeka na nas właśnie pasjans. Co ważne, jest on całkowicie darmowy. Poza tym to właśnie na www.click2edu.pl znajdziemy wiele przydatnych informacji o pasjansie, w tym również o zasadach gry. Dzięki temu nawet początkujący gracze mają szansę dobrze przygotować się do rozgrywki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post